Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej w konkursie Student Wynalazca

Data: 10.02.2022

XII edycja konkursu Student-Wynalazca przyniosła ogromny sukces, aż czworga doktorantów Politechniki Wrocławskiej.

Nagrodę specjalną Rektora Politechniki Świętokrzyskiej zdobył Arkadiusz Ziółkowski z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki za zgłoszenie patentowe ”Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania”. Urządzenie działa w oparciu o elementy optyczne. Można je wykorzystać m.in. do wykrywania bezdechu sennego, leczniu bólu chronicznego, terapiach oddechowych, również w sesjach mindfulnessowych. Jego ogromną zaleta jest konkurencyjna cena w stosunku do rozwiązań obecnie dostepbych na rynku.

Wyróżnienie w konkursie uzyskała także Dominika Iwan z Wydziału Chemicznego współtwórczyni (wraz z pracownikami Politechniki Wrocławskiej: dr. hab. inż. Elżbietą Wojaczyńską, dr hab. inż. Marcin Sieńczyk, dr inż. Renata Grzywa oraz pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Krzysztofem Pyrciem i dr Magdaleną Pachotą) patentu „Chiralna pochodna 2-azabicykloalkanowa z podstawnikiem dansylowym oraz jej zastosowanie”. W ten sposób ochroniono nowy związek chemiczny, który zapobiega opryszczce wywołaną przez wirus HSV-1, a także ją leczy. Przeprowadzone badania wykazały, że związek nie jest cytotoksyczny dla zdrowych komórek i jednocześnie skutecznie powstrzymuje rozmnażanie się wirusa opryszczki HSV-1, którego nosicielami jest ok. 90% populacji.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego docenił dwa projekty innowatorskie: Alicję Surowiak z Wydziału Chemicznego wyróżnił za zgłoszenie patentowe „Eterowe związki zapachowe. Sposób wytwarzania i zastosowania nowych związków zapachowych”, którego współtwórcami są pracownicy Politechniki Wrocławskiej dr inż. Lucyna Balcerzak oraz dr inż. Daniel Strub. Rozwiązanie z pewnością docelowo znajdzie szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym (zwłaszcza perfumeryjnym), spożywczym, chemii gospodarczej, a nawet farmaceutycznym. We wszystkich tych obszarach istotnymi elementami produktów są profil zapachowy oraz próg wyczuwalności zapachu, co potwierdza zainteresowanie rozwiązaniem przez podmioty komercyjne.

Doceniono również Dominika Terefinko z Wydziału Chemicznego, współtwórcę (waz z pracownikami Politechniki Wrocławskiej: dr hab. inż. Anną Dzimitrowicz, prof. dr hab. inż. Pawłem Pohlem, dr hab. inż. Piotrem Jamrozem, dr inż. Piotrem Cyganowskim oraz pracownikami Uniwersytetu Gdańskiego: dr Agatą Motyka-Pomagruk, prof. dr hab. Piotrem Stepanowskim, dr hab. Magdą Caban, dr inż. Wojciechem Śledziem zgłoszenia patentowego „Sposób dezaktywacji związków endokrynnie czynnych z roztworów wodnych”, będącego szybkim, tanim i skutecznym sposobem degradacji antybiotyków występujących obecnie w dużej ilości w środowisku naturalnym.

Szerzej o sukcesach doktorantów Politechniki Wrocławskiej można przeczytać: